ایجاد سرصفحه ساخت تصویر ابتدای صفحه بارگیری


کسب و کارها در آی زیج می‌توانند تصویر مورد نظر خود را در ابتدای صفحه بارگیری قرار دهند. در این صفحه ایجاد یک نمونه از این تصاویر آموزش داده خواهد شد. همچنین این نمونه می‌تواند مجالی برای یادگیری بیشتر و کار با نرم افزار paint.net باشد. در زیر تصویر نهایی را مشاهده می‌کنید که البته به خاطر تسهیل یادگیری ساده شده ولی می‌توانست با صرف وقت و خلاقیت بیشتر، ظرافت و پیچیدگی بیشتری نیز داشته باشد:

تصویر نهایی
تصویر نهایی

ایجاد فایل

برای شروع در نرم افزار paint.net از منو فایل->جدید را کلیک کنید. فرم "جدید" باز خواهد شد: 

فرم
فرم "جدید"

مقادیر عرض و ارتفاع را به ترتیب 1600 و 150 پیکسل تعیین کرده و دکمه تایید را بزنید. بزرگنمایی را در نوار وضعیت کاهش دهید به صورتی که کل تصویر به راحتی در نرم افزار دیده شود:

فایل جدید در نرم افزار
فایل جدید در نرم افزار

تصویر زمینه

تصویر زمینه(شکوفه‌ها) را در نرم افزار باز کنید. قسمتی از تصویر را با استفاده از انتخاب مستطیل انتخاب کرده و کپی کنید. به فایل جدید بازگشته و در جعبه "لایه‌ها" یک لایه جدید ایجاد کرده و سپس تصویر کپی شده را در آن بچسبانید(Paste). در صورتی که تصویر بزرگ‌تر از ابعاد فایل جدید باشد در مورد "گسترش بوم" یا "حفظ اندازه بوم" سوال می‌شود که حفظ اندازه بوم را انتخاب کنید:

گسترش یا حفظ اندازه بوم
گسترش یا حفظ اندازه بوم

قبل از نهایی شدن، امکان تغییر ابعاد و موقعیت تصویر چسبانده شده را دارید و بنابر این آن را به صورتی که کل تصویر را بپوشاند تنظیم کرد و در نهایت دکمه "لغو انتخاب" در نوار ابزار را کلیک کنید:

چسباندن و تنظیم تصویر زمینه در لایه جدید
چسباندن و تنظیم تصویر زمینه در لایه جدید

نشان‌های تجاری

حال دو مستطیل طرفین که نشانگر رنگ برند هستند و نماد آی زیج را اضافه خواهیم کرد. بدین منظور یک لایه جدید ایجاد کنید. "شکل‌ها" را از جعبه ابزار انتخاب کرده و مطمئن شوید که در جعبه ابزار پویا، مستطیل انتخاب شده و روش ترسیم آن "رسم شکل پرشده" باشد. یک مستطیل با عرض 50 و ارتفاع بیش از 150 پیکسل ترسیم کرده و رنگ آن را فیروزه ای انتخاب کنید. این مستطیل را در سمت راست قرار دهید به صورتی که کل ارتفاع را پوشانده و کاملا بر سمت راست تصویر منطبق شده باشد. به همین ترتیب یک مستطیل زرد رنگ نیز در سمت چپ قرار دهید.

ایجاد دو مستطیل جانبی
ایجاد دو مستطیل جانبی

نماد آی زیج را در نرم افزار باز کرده و کل تصویر را کپی و در لایه جدیدی در فایل جدید بچسبانید. تصویر چسبانده شده را تنظیم کنید تا در سمت راست و در کنار مستطیل فیروزه‌ای قرار گیرد:

اضافه کردن نماد
اضافه کردن نماد

متن‌ها

لایه دیگری ایجاد کرده و ابزار متن را از جعبه ابزار انتخاب کنید. در جعبه ابزار پویا فونت را به Nazanin، سبک را به توپُر(Bold)، اندازه را به 24 و همچنین بر روی رنگ سیاه در جعبه رنگ‌ها کلیک کنید تا رنگ اولیه به سیاه تغییر کند. عبارت "تقویم‌های دیجیتال" را درست زیر نماد تایپ کنید. سپس موقعیت آن را تنظیم کنید تا با لبه سمت راست نماد تراز شود.

اضافه کردن متن اول
اضافه کردن متن اول

در همان لایه و با ابزار متن، عدد 1395 را در وسط با فونت Traffic و اندازه 120 ایجاد کنید. بسته به سیستم عامل و یا فونت شما ممکن است نتوانید اعداد را به صورت فارسی داشته باشید. در این حالت اعداد لازم را از ۰۱۲۳۴۵۶۷۸۹ به صورت تک تک کپی و در نرم افزار بچسبانید تا 1395 فارسی شکل بگیرد. علت این است که اعداد فارسی و انگلیسی کدهای متفاوتی دارند و اگر سیستم عامل و یا فونت این امکان را فراهم نکرده باشد مجبور خواهید بود از اعداد با کد اصلی استفاده کنید. همچنین نشانی وبگاه www.iZij.ir را با فونت Arial Black و با اندازه 48 در سمت چپ و پایین ایجاد نمایید. در تصویر زیر این تغییرات اعمال شده است: 

اضافه کردن بقیه متن‌ها
اضافه کردن بقیه متن‌ها

تصحیح و ذخیره

یک ایراد اصلی این است که نوشته‌ها و نماد بر روی تصویر زمینه خوانایی لازم را ندارند. برای رفع این مشکل لایه مربوط به تصویر زمینه(لایه 2) را دوبار کلیک کنید. در فرم "مشخصات لایه" مقدار شفافیت را از 255 به 128 تغییر دهید:

فرم
فرم "مشخصات لایه"

بدین ترتیب سرصفحه نهایی را خواهیم داشت:

تنظیم شدن شفافی تصویر زمینه
تنظیم شدن شفافی تصویر زمینه

این فایل را به صورت PDN(قالب فایل‌های paint.net) ذخیره کنید تا در صورت نیاز به تغییر بتوانید آن را ویرایش کنید. ایجاد لایه‌های مختلف به این علت بود که امکان ویرایش را ساده می‌کند. برای مثال در صورتی که لازم باشد نماد یا نوشته‌ها را تغییر دهید کافی است لایه مربوطه را تغییر دهید. برعکس اگر نوشته‌ها یا نماد بر روی تصویر زمینه ترسیم می‌شدند امکان ویرایش نداشته و در واقع جایگزین تصویر زمینه شده بودند. نوشته‌ها و نماد در مراحل قبل با استفاده از لایه در واقع بالای تصویر زمینه قرار گرفته‌اند.

در نهایت تصویر را به قالب مورد نیاز خود(JPEG یا PNG) "ذخیره به‌عنوان" نمایید. با این کار یک سوال از شما پرسیده می‌شود که آیا می‌خواهید فایل را از حالت لایه لایه به صورت مسطح(یک لایه) درآورید:

تایید مسطح کردن تصویر
تایید مسطح کردن تصویر

در صورتی که فایل را قبلا به صورت PDN ذخیره کرده‌اید و یا اطمینان دارید که دیگر به ویرایش فایل نیاز ندارید، گزینه مسطح را انتخاب کنید. 

تبلیغ:
  • نمونه تقویم هجری شمسی
  • نمونه تقویم هجری شمسی
  • نمونه تقویم هجری قمری
  • نمونه تقویم میلادی فارسی
انواع تقویم‌های تصویری رایگان
دانلود تقویم

ارایه دیدگاه عمومی با امکان دادن پاسخ و رای برای کلیه کاربران