تبدیل فایل تصویری تغییر قالب فایل یا عوامل تاثیرگذار در حجم


منظور از تبدیل فایل، تغییر قالب یا عوامل کیفی و کمی یک فایل تصویری است. برای مثال می‌توان یک فایل موجود با قالب JPEG را به قالب PNG تبدیل کرد. همچنین می‌توان یک فایل با قالب JPEG با کیفیت بالا را به فایلی به همان قالب ولی با کیفیت پایین‌تر تبدیل کرد تا حجم فایل کاهش یابد. این موارد با استفاده از "ذخیره به‌عنوان" قابل انجام است. 

ذخیره به‌عنوان

برای شروع یک فایل تصویری را در نرم افزار، ایجاد یا باز کنید. حال از منو فایل ->"ذخیره بعنوان" را انتخاب نمایید تا فرمی با همین نام باز شود:

فرم
فرم "ذخیره به‌عنوان"

در پایین فرم علاوه بر نام فایل، قالب یا نوع فایل نیز قابل انتخاب است. هر قالبی که مناسب می‌باشد را انتخاب کنید و دکمه ذخیره را کلیک کنید. متناسب با قالبی که انتخاب کرده‌اید فرم بعدی با نام "ذخیره پیکربندی"، اطلاعات مربوط به عوامل تاثیرگذار در کیفیت یا کمیت را اخذ می‌کند. این فرم برای قالب JPEG در زیر قابل مشاهده است:

تنظیمات قالب JPEG
تنظیمات قالب JPEG

به صورت خیلی ساده تنها یک مقدار درصد برای کیفیت فایل تعیین می‌شود. با هر بار تغییر عدد کیفیت می‌توان پیش نمایش تصویر را دیده و در مورد کیفیت مطلوب تصویر و همچنین حجم یا اندازه فایل(بالای پیش نمایش) تصمیم بگیرید.

همین فرم برای فایل‌های PNG در تصویر زیر قابل مشاهده است:

تنظیمات قالب PNG
تنظیمات قالب PNG

در مورد این نوع قالب فایل، کیفیت به صورت مستقیم معنا ندارد ولی می‌توان کمیت یا تعداد رنگ‌های مورد استفاده در تصویر را تنظیم کرد که با "عمق بیت" مشخص شده است. هر قدر تعداد بیت‌ها بیشتر باشد تصویر با رنگ‌های بیشتر و طبیعی‌تر بوده و حجم فایل نیر بیشتر خواهد بود.

با دقت در حجم فایل در قالب PNG که حدود 10 برابر قالب JPEG در تصویر قبل است می‌توان به این نتیجه رسید که این تصویر تناسب بیشتری با قالب JPEG دارد. برای اطلاعات بیشتر در مورد قالب‌های فایل‌های تصویری، انتخاب نوع فایل را مطالعه کنید.  

تبلیغ:
  • نمونه تقویم هجری شمسی
  • نمونه تقویم هجری شمسی
  • نمونه تقویم هجری قمری
  • نمونه تقویم میلادی فارسی
انواع تقویم‌های تصویری رایگان
دانلود تقویم

ارایه دیدگاه عمومی با امکان دادن پاسخ و رای برای کلیه کاربران