تغییر اندازه تصویر تغییر ابعادی و حجم تصویر


در این صفحه منظور از تغییر اندازه، تغییر ابعاد می‌باشد. تغییر اندازه به معنی تغییر حجم فایل با حفظ ابعاد در صفحه تبدیل تصویر مورد بحث قرار گرفته است. البته با تغییر ابعاد فایل، حجم آن نیز تغییر خواهد کرد. اصولا یکی از روش‌های تغییر بخصوص کاهش حجم یک فایل تصویری، کاهش ابعاد است چرا که تاثیر مضاعف دارد. برای مثال اگر ابعاد یک تصویر نصف شود، حجم فایل آن حدود یک چهارم خواهد شد. این روش برای مواقعی که نیازی به ابعاد بزرگ نیست بهترین روش است زیرا هم تاثیر  بیشتری دارد و هم کیفیت را کاهش نمی‌دهد.

نکته دیگر این که تغییر ابعاد به طور معمول در کوچک کردن تصاویر کاربرد دارد. بزرگ کردن یک تصویر بخصوص با مقیاس بیش از 2 برابر باعث کیفیت پایین(مات و ناواضح شدن) آن خواهد شد.

تغییر ابعاد

عکس زیر در نرم افزار paint.net باز شده است. همانگونه که در نوار وضعیت در پایین تصویر مشاهده می‌شود، این عکس دارای ابعاد 1200×1920 پیکسل می‌باشد. می‌خواهیم این تصویر را  با حفظ نسبت کوچک کنیم به صورتی که طول آن از 1920 به 1600 پیکسل تغییر یابد.

تصویر بازشده به منظور تغییر ابعاد
تصویر بازشده به منظور تغییر ابعاد

به منظور تغییر ابعاد  از منو عکس->"تغییر اندازه" را کلیک کرده و یا کلیدهای Ctrl+R را فشار دهید:

"تغییر اندازه" در منو

فرم "تغییر اندازه" باز خواهد شد:

فرم
فرم "تغییر اندازه" اولیه

در این فرم اطمینان حاصل کنید که "حفظ نسبت دید" تیک خورده باشد. این گزینه باعث می‌شود که در صورت تغییر یکی از ابعاد، بُعد دیگر نیز مطابق آن تغییر کند تا تناسب تصویر حفظ شود. حال عدد 1920 عرض را به 1600 تغییر دهید. همانگونه که در شکل زیر مشاهد می‌شود کلیه اعداد مطابق این تغییر به‌روز می‌شود که از آن جمله می‌توان به "ارتفاع" و "اندازه جدید" در بالای فرم اشاره کرد:

فرم
فرم "تغییر اندازه" نهایی

نکات زیر در مورد فرم "تغییر اندازه" لازم به ذکر است:

  • "اندازه جدید" در بالای فرم، مقدار فضای اشغال شده در حافظه را نشان می‌دهد و نه فایل نهایی. این عدد به صورت نسبی می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. برای مثال اگر مقدار آن 10 درصد کم شده به معنی کاهش حجم فایل نهایی حدود 10 درصد خواهد بود. البته در موقع ذخیره، حجم نهایی فایل توسط عوامل دیگری نیز قابل تنظیم است.
  • "نمونه برداری مجدد" یک امکان پیشرفته است و به طور معمول نیازی به تغییر ندارد.
  • "وضوح"، تعداد پیکسل‌ها در واحد اندازه‌گیری بوده و بنابر این اندازه تصویر بر روی کاغذ را در صورت چاپ تعیین می‌کند.

بقیه موارد مربوط به این فرم تا حدود زیادی قابل فهم است و نیاز به توضیح ندارد. با کلیک دکمه تایید، تغییر ابعاد اعمال می‌شود. تصویر تغییر یافته در محیط نرم افزار در زیر قابل مشاهده است:

تصویر با اعمال تغییر ابعاد
تصویر با اعمال تغییر ابعاد
تبلیغ:
  • نمونه تقویم هجری شمسی
  • نمونه تقویم هجری شمسی
  • نمونه تقویم هجری قمری
  • نمونه تقویم میلادی فارسی
انواع تقویم‌های تصویری رایگان
دانلود تقویم

ارایه دیدگاه عمومی با امکان دادن پاسخ و رای برای کلیه کاربران