سازوکارهای تقویم تصویری


به منظور ترسیم تقویم بر روی یک تصویر دیجیتالی نیاز به سازوکارهایی است که علاوه بر تسهیل کردن، باعث ایجاد یک خروجی مناسب شوند. در این قسمت به صورت مفهمومی با برخی از سازوکارهای ترسیم آشنا خواهید شد. این سازوکارها به صورت انتخاب‌هایی در صفحه ترسیم تقویم خواهند بود. هدف از جدا کردن این قسمت از قسمت ترسیم، آشنایی اولیه با مفاهیم و طولانی نشدن آن قسمت بوده است.

طرح تقویم

چیدمان قسمت‌های مختلف تقویم، سبک قلم‌ها، تقویم پایه و تقویم‌های دوم یا سوم(در صورت وجود) و کلیه موارد دیگری که شکل اصلی تقویم را تعیین می‌کنند  به نام طرح شناخته می‌شود. با وجود طرح تقویم دیگر لازم نیست کاربر برای بسیاری از موارد مانند انتخاب فونت، تناسب قسمت‌ها، وارد کردن مناسبت‌های مختلف و بسیاری از جزییات دیگر زمان بگذارد.

یک نکته که مجدد باید تاکید شود تقویم پایه است که جزو طرح تقویم می‌باشد. بنابر این طرح تقویم به نوع تقویم وابسته است. طرح‌ها به نام دانشمندان ستاره‌شناس نام‌گذاری شده‌اند. طرح‌ها با پایه هجری شمسی به نام دانشمندان ایرانی، طرح‌ها با پایه هجری قمری به نام دانشمندان عرب و طرح‌های میلادی به نام دانشمندان غربی می‌باشند.

طرح محمد خوارزمی
طرح محمد خوارزمی
طرح عمر خیام
طرح عمر خیام
طرح تیکو براهه
طرح تیکو براهه
طرح ابن یونس الصدفی
طرح ابن یونس الصدفی

رنگ تقویم

رنگ تقویم در واقع مجموعه رنگ‌هایی برای قسمت‌های مختلف تقویم است. از آنجا که تقویم‌ها برای قرار گرفتن بر روی عکس به وجود آمده‌اند، ناسازگاری رنگ‌ها مشکل به وجود خواهد آورد. برای مثال یک عکس با زمینه روشن و یک تقویم با رنگ‌های روشن ترکیب مناسبی را تشکیل نمی‌دهد و خوانا و قابل فهم نیست. بنابر این رنگ تقویم از طرح آن مستقل شده و به هنگام ترسیم قابل انتخاب می‌باشد. یک عامل دیگر وجود رنگ‌ها، تنوع است. شما می‌توانید یک طرح را با چندین رنگ داشته باشید.

رنگ فصل‌ها بر روی طرح عمر خیام
رنگ فصل‌ها بر روی طرح عمر خیام
رنگ شب بر روی طرح عمر خیام
رنگ شب بر روی طرح عمر خیام

سازوکارهای توضیحی

به منظور سفارشی کردن تقویم‌های تصویری لازم است تا کاربر بتواند نوشته‌هایی را در برخی نقاط تقویم و عکس لحاظ کند. دو سازوکار برای این مورد در نظر گرفته شده‌اند که پی‌نوشت و توضیح عکس می‌باشند.

پی‌نوشت در واقع نوشته‌ای است که در قسمت انتهایی تقویم یعنی پایین و یا طرفین(بسته به طرح) درج می‌شود. شما می‌توانید دو متن راست به چپ و چپ به راست را تعیین کنید. متن راست به چپ به طور معمول برای نام عکاس، کسب و کار و موارد مشابه می‌باشد. متن چپ به راست نیز برای رایانامه و یا آدرس وبگاه یا وبلاگ مناسب است.

نمونه پی‌نوشت
نمونه پی‌نوشت

توضیح عکس معمولا متن کوتاهی است که درباره عکس شرح مختصری می‌دهد. این متن به طور معمول درباره اینکه عکس مربوط به چه مکان یا چه چیزی است توضیح داده و هم به منظور دادن آگاهی و هم به منظور تبلیغات قابل استفاده است.

نمونه توضیح عکس
نمونه توضیح عکس
تبلیغ:
  • نمونه تقویم هجری شمسی
  • نمونه تقویم هجری شمسی
  • نمونه تقویم هجری قمری
  • نمونه تقویم میلادی فارسی
انواع تقویم‌های تصویری رایگان
دانلود تقویم

ارایه دیدگاه عمومی با امکان دادن پاسخ و رای برای کلیه کاربران