راهنمای ترسیم تقویم تصویری روش ترسیم در نرم‌افزار به عنوان خدمت آی زیج


توصیه می‌شود که قبل از مطالعه متن، ویدئو زیر را مشاهده نمایید:

به منظور ترسیم تقویم، در منو عکس گزینه ترسیم تقویم را کلیک کنید. لازم است قبلا دست کم یک عکس بارگذاری کرده باشید. در صورتی که هیچ عکسی را بارگذاری نکرده باشید یک پیام هشدار دریافت خواهید کرد.

صفحه ترسیم تقویم چهار قسمت دارد:

 • تنظیمات پایه: انتخاب عکس، پایه، ماه، طرح و رنگ
 • تنظیمات تکمیلی: تعیین پی‌نوشت، توضیح عکس، نام فایل، قالب و کیفیت تصاویر تولیدی
 • تنظیمات دقیق و راهنماهای دیداری: مقادیر عددی موقعیت و اندازه، رنگ و ضخامت مرزها، خطوط راهنما و رنگ آن
 • ترسیم: تنظیم موقعیت و اندازه تقویم، روش دریافت، پیش نمایش و ایجاد عکس

سه قسمت اول برای تنظیم کردن جزییات قسمت آخر و در نهایت ایجاد عکس است بنابر این برای مفهوم بودن بیشتر توضیحات، لازم است تا از قسمت آخر شروع کنیم.

صفحه ترسیم تقویم
صفحه ترسیم تقویم

قسمت ترسیم

این قسمت مانند قسمت‌های قبلی عنوان و محفظه باز و بسته شونده‌ای ندارد و در انتهای صفحه قرار دارد. اولین موردی که به چشم می‌خورد یک کادر با عکس درون آن و تقویمی بر روی آن عکس است. عکس و تقویم با توجه با انتخاب‌هایی که در تنظیمات پایه وجود دارد انتخاب شده‌اند. به کمک این کادر شما می‌توانید موقعیت و اندازه تقویم را بر روی عکس تنظیم کنید.

قسمت ترسیم
قسمت ترسیم

اگر نشانگر را بر روی تقویم کلیک، نگه‌داشته و حرکت دهید، خواهید دید که با تغییر شکل نشانگر، قابلیت جابجایی و تغییر موقعیت دارد.

تغییر موقعیت تقویم بر روی عکس
تغییر موقعیت تقویم بر روی عکس

همچنین با مکث روی لبه‌های تقویم، نشانگر تغییر شکل داده و با کلیک، نگه‌داشتن و کشیدن، اندازه تقویم تغییر می‌کند. این امکان در حال حاضر ممکن است در مرورگر IE کار نکند. شما می‌توانید با وارد کردن عدد یا استفاده از مرورگر دیگر این نقیصه را جبران کنید.

تغییر اندازه تقویم بر روی عکس
تغییر اندازه تقویم بر روی عکس

علاوه بر تقویم، مستطیل دیگری نیز وجود دارد که درون آن کلمه توضیح نوشته شده است. این جعبه در واقع مشخص کنند توضیح عکس بوده و در قسمت تنظیمات تکمیلی شرح داده خواهد شد. شما درست مانند تقویم می‌توانید موقعیت و اندازه این جعبه را نیز تغییر دهید.

با زدن دکمه پیش نمایش، پیامی مبنی بر ایجاد پیش نمایش و مدت انقضای آن نمایش داده می‌شود. دقت داشته باشید که باید بین دو پیش نمایش متوالی حداقل 7 ثانیه زمان باشد. این فاصله زمانی کوتاه به طور معمول مشکلی برای کاربران به وجود نمی‌آورد. منظور جلوگیری از سوء استفاده و حملات سایبری بوده است.

پیام و پیوند ایجاد شده پیش نمایش
پیام و پیوند ایجاد شده پیش نمایش

با کلیک کردن پیوند نشان داده شده، پیش نمایش ایجاد شده در پنجره‌ای دیگر نشان داده خواهد شد. شما می‌توانید با راست کلیک کردن، این عکس را بر روی رایانه خود ذخیره کنید. پیش نمایش ابعادی بیش از 640 پیکسل ندارد و کیفیت آن نیز پایین است. هدف از پیش نمایش این است که کاربر بدون تولید عکس واقعی که هزینه دارد، بتواند یک نمونه واقعی از آن داشته باشد. این نمونه گرچه در نمایشگرهای کوچک قابلیت استفاده دارد ولی هدف از آن اطمینان از چیدمان و رنگ های عکس نهایی است. برای مثال برای عکسی که بر روی صفحه نمایشگر با آیکون های نسبتا زیاد قرار است استفاده شود، آیا تقویم در موقعیت مناسب قرار داده شده است یا خیر.

پیش نمایش ایجاد شده در پنجره‌ای جداگانه
پیش نمایش ایجاد شده در پنجره‌ای جداگانه

با زدن دکمه ایجاد عکس، عکس نهایی با ابعاد واقعی و کیفیت تعیین شده توسط شما(یا پیش فرض) ایجاد می‌شود. با این کار هزینه ایجاد عکس نیز از اعتبار شما کسر خواهد شد. بسته به اینکه روش دریافت شما چه باشد موارد زیر اتفاق می‌افتد:

 • ذخیره: عکس ایجاد شده بر روی فضای شما در وبگاه ذخیره می‌شود
 • بارگیری: یک پیوند نمایش داده شده و عکس قابل بارگیری است
 • رایانامه: عکس به صورت پیوست یک رایانامه برای شما ارسال و شما در صندوق دریافت خود باید آن را جستجو کنید

هدف از روش‌های مختلف دریافت، داشتن حق انتخاب و همچنین عدم نیاز به افزایش فضای شما در وبگاه است. فضای اختصاص داده شده به کاربر به علت محدودیت‌های کنونی بوده و منظور به هیچ وجه فروش فضای ابری نیست.

پیام ایجاد عکس با روش دریافت بارگیری
پیام ایجاد عکس با روش دریافت بارگیری

قسمت تنظیمات پایه

در این قسمت اساسی‌ترین انتخاب‌ها، یعنی عکس و تقویم مورد نظر شما قابل انتخاب است. در لیست پایین افتادنی عکس، عکس‌هایی که تا بحال بارگذاری یا ایجاد کرده‌اید قابل انتخاب بوده و به محض تغییر گزینه، عکس قسمت ترسیم نیز تغییر می‌کند

لیست پایین افتادنی تقویم در واقع نوع تقویم مورد نظر شما را مشخص می‌کند. با تغییر این لیست، لیست ماه نیز مطابق انتخاب شما تغییر داده می‌شود. لیست پایین افتادنی ماه علاوه بر ماه کنونی، ماه‌های آینده را هم در خود دارد. در نیمه اول سال، ماه‌ها تا آخر سال و در نیمه دوم، ماه‌ها تا آخر سال بعد در لیست وجود دارند. البته با توجه به اینکه در اکثر طرح‌ها تقویم قمری(به عنوان تقویم پایه یا تقویم دوم و سوم) نیز وجود دارد، تعداد ماه‌ها با مقادیر ارایه شده توسط مرکز تقویم موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران محدود می‌شود. برای مثال در صورتی که در مهر ماه 1394 باشیم و این موسسه تقویم سال 1395 را هنوز ارایه نکرده باشد، کلیه ماه‌ها فراتر از انتهای سال 1394 در لیست وجود نخواهند داشت.

همچنین لیست پایین افتادنی طرح نیز شامل طرح‌هایی است که تقویم پایه آنان مطابق لیست تقویم می‌باشد. بنابر این علاوه بر لیست پایین افتادنی ماه، لیست پایین افتادنی طرح نیز به لیست تقویم وابسته است. لیست پایین افتادنی رنگ مستقل بوده و با تغییر سایر گزینه‌ها تغییر نمی‌کند.

قسمت تنظیمات پایه و کنترل‌های آن
قسمت تنظیمات پایه و کنترل‌های آن

قسمت تنظیمات تکمیلی

این قسمت در ابتدا بسته بوده و با کلیک کردن بر روی عنوان آن باز شده و شامل تنظیمات پی‌نوشت، توضیح عکس، نام فایل، قالب و کیفیت است.

قسمت تنظیمات تکمیلی و کنترل‌های آن
قسمت تنظیمات تکمیلی و کنترل‌های آن

در ابتدای این قسمت تنظیمات پی‌نوشت و توضیح عکس قابل مشاهده است. شما می‌توانید متن‌هایی را برای این تنظیمات تعیین کنید. این دو مورد می‌توانند با برداشتن تیک، اصلا ترسیم نشوند. دقت داشته باشید در صورتی که تیک پی‌نوشت زده شده باشد ولی برای متن‌های آن نوشته‌ای تعیین نشده باشد، این قسمت به صورت خالی ترسیم خواهد شد. اما توضیح عکس برای ترسیم باید حتما یک متن در یکی از قسمت‌های آن وارد شده باشد. عنوان پررنگ تر از شرح است و اندازه متن به گونه ای تنظیم می‌شود که در کادر مربوطه جای بگیرند.

در صورتی که عکس دارای فیلدهای عنوان و توضیح باشد، جعبه متن‌های عنوان و شرح به ترتیب با فیلدهای عنوان و توضیح عکس به صورت خودکار پر می‌شوند. همچنین لازم به ذکر است که در هنگام بارگذاری در صورتی که عکس موردنظر دارای فراداده‌های(MetaData) عنوان(Title) و توضیح(Comments) باشد، این مقادیر در فیلدهای مربوطه عکس قرار داده خواهند شد.

نام فایل نیز نام فایل اصلی به اضافه پیشوند YYYYMM است که YYYY سال و MM ماه مربوطه بوده و البته توسط کاربر قابل تغییر می‌باشد. قالب فایل، نوع فایل تصویری را مشخص می کند و با تغییر آن، پسوند فایل نیز عوض خواهد شد.

لیست پایین افتادنی کیفیت نیز کیفیت عکس تولیدی را تعیین می‌کند. این لیست از صفر تا صد و با گام‌های پنج تایی موجود است. هر قدر کیفیت عکس بالاتر باشد حجم فایل تولیدی نیز بیشتر می‌شود. مقدار پیش فرض عدد 95 درصد است که کیفیت نسبتا عالی دارد.

قسمت تنظیمات دقیق و راهنماهای دیداری

برای باز شدن این قست روی عنوان آن کلیک کنید. این قست حاوی کنترل‌هایی برای دقت بیشتر در تنظیمات می‌باشد.

قسمت تنظیمات دقیق و راهنماهای دیداری
قسمت تنظیمات دقیق و راهنماهای دیداری

در این قسمت می‌توان با وارد کردن مقادیر عددی، موقعیت و اندازه تقویم و توضیح عکس را تعیین نمایید. تمامی مقادیری که در جعبه متن‌ها وارد شده است به درصد است. درصد، منظور نسبت به ابعاد عکس می‌باشد. برای مثال وقتی برای نقطه بالای تقویم عدد 10 مشخص شده است به این معنی می‌باشد که فاصله لبه بالای تقویم از لبه بالای عکس به اندازه 10 درصد ارتفاع عکس است. به همین ترتیب وقتی طول تقویم عدد 30 تعیین شده باشد به این معنی است که طول تقویم به اندازه 30 درصد طول عکس می‌باشد. استفاده از درصد به این خاطر است که تقویم یا توضیح عکس قرار است بر روی عکس درج شوند و لذا عکس به عنوان مرجع قرار گرفته است.

سپس می‌توانید رنگ و ضخامت کادر تقویم و توضیح عکس را تغییر دهید. برخی از عکس‌ها دارای رنگ تیره هستند که رنگ کادرها که به طور پیش فرض سیاه است، کاملا نامشخص است. با این امکان به راحتی می‌توانید رنگ کادرها را به شش رنگ و ضخامت آنان را به سه اندازه تغییر دهید.

با تیک زدن خطوط، عکس در طول و ارتفاع به صد قسمت تقسیم شده و خطوط راهنما بر روی آن ترسیم می‌شود. رنگ این خطوط نیز قابلیت تغییر به شش رنگ را دارد. با این امکان، تقسیم بندی درصدی عکس قابل مشاهده بوده و می‌توانید بر اساس آن برای جایگاه تقویم و توضیح عکس تصمیم بگیرید.

نمایی از قسمت تنظیمات دقیق و راهنماهای دیداری به هنگام کار
نمایی از قسمت تنظیمات دقیق و راهنماهای دیداری به هنگام کار

برای درک بهتر کاربرد این قسمت فرض کنید قرار است یک تقویم فصلی ایجاد کنید. منظور از فصلی این است که در هر صفحه سه ماه نشان داده می‌شود. برای مثال ماه‌های فروردین تا خرداد که ماه‌های فصل بهار هستند باید در یک صفحه باشند. برای تهیه این تقویم لازم است سه بار تقویم در یک عکس درج کنید. با کمک وارد کردن عددی موقعیت و اندازه و یا با کمک خطوط راهنما می‌توانید یک تقویم با ماه‌هایی که درست و مرتب چینش شده‌اند داشته باشید.

نمونه تقویمی که در زیر مشاهده می‌کنید در ابتدا فایل تصویر پایه آن با نرم افزار paint ایجاد و سپس تقویم ماه‌های مربوطه بر روی آن ترسیم شده است.

نمونه تقویم فصلی
نمونه تقویم فصلی
تبلیغ:
 • نمونه تقویم هجری شمسی
 • نمونه تقویم هجری شمسی
 • نمونه تقویم هجری قمری
 • نمونه تقویم میلادی فارسی
انواع تقویم‌های تصویری رایگان
دانلود تقویم

ارایه دیدگاه عمومی با امکان دادن پاسخ و رای برای کلیه کاربران

 
نظرات ( 3 )

اینهمه هزینه کردید برای سایت و تبلیغ و .....بعدش قسمت دانلود نرم افزار ادمو میفرستید ناکجا آباد؟؟ خب لینک دانلود نرم افزار paint راحت میزاشتید داخل سایتتون

0
0

دوست عزیز نرم افزار paint به طور پیش فرض بر روی تمامی ویندوزها وجود دارد. در صورتی که منظورتان paint.net است به قسمت راهنما و صفحه نصب paint.net مراجعه کنید و پیوند مورد نظر در آنجا قرار داده شده است.

0
0

خیلی امکان خوبی هست. ممنون

0
0