کاربردهای تقویم تصویری دلایل مفید بودن تقویم تصویری دیجیتال


تقویم‌های تصویری از چند دیدگاه کاربرد دارند. در درجه اول کاربرانی هستند که این نوع تقویم‌ها را مورد استفاده قرار می‌دهند. چگونگی کاربرد برای این کاربران نقش موثری در استفاده گسترده از این تقویم‌ها دارد. در درجه دوم کسب و کارهایی هستند که تقویم‌های تصویری برای آنان نقش یک رسانه تبلیغاتی را بازی می‌کند. رسانه‌ای ساده، موثر و کارا و با هزینه‌ای نه چندان زیاد که توسط آی زیج تسهیل شده است. در درجه سوم، کاربردها و فواید عمومی و فراگیر می‌باشد که شامل کلیه افراد جامعه می‌شود. در ادامه سعی شده است تا این موارد با تفصیل بیشتر بررسی و روشن شوند.

کاربران

کاربرد اساسی تقویم‌های تصویری برای کاربران، استفاده بر روی نمایشگرهای دیجیتالی است. نمایشگرهایی که ما از آنان استفاده مداوم یا کم و بیش زیاد در طول روز داریم. صفحه قفل که قبل از ورود به سامانه نشان داده می شود، یکی از موارد کاربرد مناسب به ویژه در رایانه‌های همراه(تبلت یا تلفن) است. در این مورد استفاده‌کننده در موقع نیاز بدون ورود به سامانه می‌تواند از تقویم استفاده کند. علاوه بر این، استفاده در تصویر زمینه(wallpaper) بخصوص در رایانه‌های رومیزی برای کسانی که کارشان در طول روز با رایانه است می‌تواند مفید واقع شود.

تصاویر و تقویم روی آنان بر روی نمایشگرهای بزرگ زیبایی و جلوه بیشتری دارند. در تمام موارد می‌توان در صفحه قفل و تصویر زمینه دو تقویم با پایه‌های مختلف استفاده کرد. برای مثال در صفحه قفل تقویم میلادی و در صفحه زمینه تقویم شمسی استفاده شود. در ادامه تصاویری از نمایشگرهای مختلف از جمله رومیزی و همراه دیده می‌شود. این تصاویر در دو کاربرد برای صفحه قفل و صفحه اصلی نشان داده شده است:

نمایشگر رومیزی - صفحه قفل
نمایشگر رومیزی - صفحه قفل
نمایشگر رومیزی - تصویر زمینه
نمایشگر رومیزی - تصویر زمینه

تصاویر در تبلت به گونه‌ای جایابی شده‌اند که در حالت عمودی و افقی در جایگاه مناسب قرار گیرند

تبلت - صفحه قفل
تبلت - صفحه قفل
تبلت - صفحه اصلی
تبلت - صفحه اصلی
تلفن همراه - صفحه قفل
تلفن همراه - صفحه قفل
تلفن همراه - صفحه اصلی
تلفن همراه - صفحه اصلی

گرچه آی زیج از تقویم‌های دیجیتالی پشتیبانی و آن را ترویج می‌کند اما با نرم افزار آی زیج می‌توان تقویم‌های چاپی را نیز تهیه نمود. در این مورد تقویم یا چند تقویم بر روی یک فایل تصویری با زمینه مناسب ترسیم می‌شود. در فایل تصویری می‌توان در کنار تقویم، عکس یا متن دیگری نیز داشت که بسته به سلیقه کاربر می‌تواند متغیر باشد. در پایان، فایل تصویری با چاپگر بر روی کاغذ چاپ خواهد شد.

تقویم رومیزی
تقویم رومیزی
تقویم دیواری
تقویم دیواری

کسب و کارها

سالانه شاهد تهیه تقویم‌های تبلیغاتی توسط کسب و کارهای مختلف به شکل‌های متفاوت مانند تقویم‌های دیواری، رومیزی و غیره هستیم. بیشتر این تقویم‌ها با استفاده از کاغذ مرغوب و چاپ نفیس ایجاد می‌شوند که هزینه‌هایی گزاف برای سفارش دهنده و طبیعت دارد. در تصویر زیر تعداد زیاد تقویم‌های دریافت شده از کسب و کارهای مختلف و آن هم فقط از یک نوع(رومیزی سیمی) مشاهده می‌شود: 

تقویم‌های متعدد دریافت شده از کسب و کارها
تقویم‌های متعدد دریافت شده از کسب و کارها

تقویم تصویری دیجیتال می‌تواند تا حدود زیادی جایگزین این تقویم‌ها شده و هزینه زیاد چاپ تقویم در شمارگان زیاد را از بین ببرد. کسب و کارها با تهیه دوازده عدد از تقویم‌های تصویری به تعداد دوازده ماه می‌توانند تقویمی برای یک سال کامل تهیه کنند. در این تقویم‌ها از تصویر تقویم که می‌تواند مربوط به صنعت مربوطه بوده تا آدرس‌های اینترنتی(وبگاه، وبلاگ، رایانامه) در پی‌نوشت و یا توضیح عکس قابل تنظیم است. سپس تقویم سالانه تهیه شده می‌تواند از طریق وبگاه(صنایع بزرگ و متوسط)، وبلاگ(صنایع کوچک و خانگی)، رایانامه(سایر کاربران) و غیره در اختیار استفاده‌کنندگان قرار گیرد. همچنین کسب و کارها می‌توانند با استفاده از صفحه تقویم آی زیج، تقویم سالانه خود را در اختیار عموم قرار دهند.

لازم به یادآوری است که در این مورد دیگر هزینه تکثیر معنایی ندارد. کاربران به هر تعداد می‌توانند اقدام به بارگیری مجموعه تقویم‌ها نمایند و یا آن را برای دوستان و بستگان ارسال نمایند. میزان استفاده تنها به زیبایی و قابل توجه بودن آن ارتباط دارد.

تقویم یک سال کامل
تقویم یک سال کامل

علاوه بر سازوکارهای تبلیغاتی فراهم شده توسط آی زیج مانند امکان پی‌نوشت و توضیح عکس، کسب و کارها می‌توانند از کل تصویر برای عرضه نام و نشان تجاری خود یا اطلاعات مورد نیاز مخاطبان استفاده کنند. برای مثال می‌توان اوقات شرعی، تفاوت زمانی برخی شهرهای مهم دنیا با ایران، شماره تلفن یا نشانی وبی مراکز مهم تجاری و بسیاری از موارد دیگر را نیز در تصویر به صورت زیبا و جذاب اضافه کرد. البته باید توجه داشت که تا حد امکان تصویر کمتر پوشانده شود.

تقویم تصویری دیجیتال با لوگو
تقویم تصویری دیجیتال با لوگو

در این زمینه حتی امکان متناسب کردن تقویم برای مخاطبان هدف نیز با استفاده از پایه تقویم وجود دارد. تقویم‌ها در چهار پایه هجری شمسی، هجری قمری، میلادی فارسی و میلادی انگلیسی وجود دارند. پایه هجری شمسی استفاده عمومی و ملی دارد. پایه هجری قمری برای روحانیون و طلاب، برگزارکنندگان مناسبت‌ها و سفرهای مذهبی و یا افراد علاقمند می‌تواند مفید واقع شود. پایه میلادی برای بازرگانان، ایرانیان مقیم خارج کشور و کلیه کسانی که مراودات بین‌المللی دارند قابل استفاده است.

تقویم با پایه هجری شمسی
تقویم با پایه هجری شمسی
تقویم با پایه هجری قمری
تقویم با پایه هجری قمری
تقویم با پایه میلادی فارسی
تقویم با پایه میلادی فارسی
تقویم با پایه میلادی انگلیسی
تقویم با پایه میلادی انگلیسی

یک تفاوت اساسی تقویم تصویری با تقویم‌های کاغذی مرسوم، تفاوت در سطح دسترسی آنان است. صاحبان کسب و کار، تقویم‌های کاغذی تهیه شده را در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهند. یعنی کسانی که از قبل کسب و کار را می‌شناختند. بر خلاف این مورد، تقویم تصویری در اختیار عموم قرار دارد و ممکن است کسانی از آن استفاده کنند که از قبل با کسب و کار تبلیغ کننده آشنایی نداشته باشند.

هدیه سال نو شامل تقویم برای مشتری موجود
هدیه سال نو شامل تقویم برای مشتری موجود

همچنین تقویم تصویری می‌تواند به عنوان یک ابزار اندازه‌گیری عملکرد باشد. تقویم‌های کاغذی که در اختیار مشتریان قرار می‌گیرند اولا به تعداد محدود بوده و سپس مشتری نیز هیچگاه از قبول آن خودداری نمی‌کند. مشتری ممکن است بعد از قبول این تقویم هیچ استفاده‌ای از آن نکند. تقویم تصویری را کاربر به دلخواه خود بارگیری کرده و در صورت بارگیری از آن استفاده خواهد کرد. کافی است تا با کمک ابزاری بتوان تعداد بارگیری‌های موفق را شمارش کرد. بدین ترتیب با تعداد بارگیری‌ها می‌توان به موثر بودن تبلیغات پی برد. در تصویر زیر تعداد بارگیری سری تقویم شاخه‌ها برای دو سال متوالی در صفحه تقویم قابل مشاهده است:

تعداد بارگیری‌ها(اعداد سمت چپ)
تعداد بارگیری‌ها(اعداد سمت چپ)

عمومی

علاوه بر مواردی که تاکنون ذکر شد، تقویم تصویری دیجیتال فوایدی را نیز نصیب عموم جامعه می‌کند.

حفظ محیط زیست

امروزه بیشتر مردم حداقل به یک شکل وسایل دیجیتال مانند تلفن همراه، تبلت و یا رایانه دسترسی دارند. با توجه به این واقعیت، تقویم تصویری دیجیتال می‌تواند در این وسایل مطابق آنچه که در قبل توضیح داده شد استفاده گردد. به این ترتیب دیگر نیازی به نسخه‌های کاغذی تقویم نخواهد بود و در مصرف کاغذ صرفه‌جویی و از قطع درختان جلوگیری خواهد شد. با توجه به اینکه این تقویم‌ها به صورت تصاویر استاندارد می‌باشند(فایل‌هایی با پسوند jpg یا png) در کلیه وسایل بدون توجه به سازنده یا سیستم عامل قابل استفاده هستند.

به منظور نیل به این هدف لازم است تا تقویم تصویری مورد ترویج قرار گیرد. در این راستا وبگاه آی زیج اقدام به تهیه مجموعه تقویم‌های آماده(دوازده ماه سال) برای رایانه‌های رومیزی و همراه نموده است. کاربران بدون هیچ عضویت و یا هزینه‌ای می‌توانند این تقویم‌ها را بارگیری و استفاده نمایند.

تمرکز و تاکید آی زیج بر روی دیجیتالی بودن تقویم‌ها است. به این ترتیب مجموعه آی زیج دوست‌دار طبیعت بوده و از حفظ و پاسداری از آن حمایت می‌کند.

حفظ محیط زیست
حفظ محیط زیست

ترویج استفاده از تقویم‌های مختلف

هر کدام از تقویم‌های هجری شمسی، هجری قمری و میلادی مزایای خاص خود را دارا هستند. ویژگی‌های هر کدام از این تقویم‌ها در قسمت درباره تقویم‌ها در دسترس و قابل مطالعه است. با تسهیل ساخت تقویم با پایه‌های مختلف می‌توان باعث ترویج استفاده از آنان شد. به طور مشخص تقویم هجری شمسی در خارج از کشور و تقویم‌های میلادی و هجری قمری در داخل کشور. متاسفانه در برخی موارد، استفاده از تقویم‌های چاپی امارات متحده عربی یا سایر کشورها در دفاتر تجار و بازرگانان مشاهده می‌شود. این امر دلالت بر خلاء تهیه تقویم با پایه میلادی در ایران است. آی زیج به مرور زمان با پرکردن خلاءهای موجود در این زمینه حتی می‌تواند موارد استفاده جدیدی را نیز به علت آسان بودن دسترسی به انواع تقویم‌ها با پایه‌های مختلف به وجود آورد.

تقویم دیواری میلادی
تقویم دیواری میلادی

یک رسانه

تقویم تصویری می‌تواند به عنوان یک رسانه در آینده مورد استفاده قرار گیرد. به عنوان نمونه می‌توان به کاربرد برجسته عکاسی در آن اشاره کرد. از آنجا که عکس یک ورودی بسیار مهم در محصول نهایی است، چنین امری می‌تواند باعث ترویج و کاربردی شدن بیشتر هنر عکاسی و حتی عرضه کارهای عکاسی هنرمندان ایرانی و سایر ملل شود.

در موردی دیگر می‌توان به ارایه اطلاعات مفید به استفاده‌کنندگان تقویم اشاره کرد. برای مثال سری تقویم کهکشان‌ها و سحابی‌ها که در صفحه تقویم وبگاه قابل بارگیری و استفاده است، حاوی اطلاعات مفیدی در مورد هر تصویر می‌باشد. کاربر با دیدن تصویر یک سحابی یا کهکشان اطلاعات مناسبی را در مورد آن مشاهده می‌کند که می‌تواند در ارتقا دانش جامعه موثر باشد. این دانش می‌تواند در هر زمینه‌ای مانند علوم، گردشگری و سایر صنایع باشد.

دادن اطلاعات مفید در مورد عکس تقویم تصویری
دادن اطلاعات مفید در مورد عکس تقویم تصویری

بستری برای توسعه‌های آتی

عامل دیگر کاربرد این است که تقویم تصویری می‌تواند بستری برای توسعه‌های آتی باشد. در حال حاضر آی زیج تنها ساخت تقویم تصویری را تسهیل کرده است. فرصتهای بسیار زیادی برای به وجود آوردن امکاناتی است که مکمل تقویم‌های تصویری ساخته شده باشند. برای مثال در حال حاضر با تغییر هر ماه کاربر باید به صورت دستی تصویر صفحه قفل یا تصویر زمینه رایانه یا سایر وسایل خود را تغییر دهد. در صورتی که نرم افزاری وجود داشته باشد که این کار را با توجه به تاریخ سامانه تغییر دهد، کاربرد تقویم تصویری فراگیرتر خواهد شد. این مورد تنها یک فرصت قابل ذکر بوده و سایر فرصت‌ها وجود داشته که با تحقق آنان، موارد استفاده تقویم تصویری افزایش و بدین ترتیب مزایا و کاربردها تحقق پیدا خواهند کرد.

کلیه  افراد علاقه‌مند می‌توانند در این توسعه نقش داشته باشند. آی زیج نیز به نوبه خود در این راه قدم برخواهد داشت و از نظر و همکاری همه کسانی که به هر شکلی در این زمینه دخیل باشند استقبال خواهد کرد.

تبلیغ:
  • نمونه تقویم هجری شمسی
  • نمونه تقویم هجری شمسی
  • نمونه تقویم هجری قمری
  • نمونه تقویم میلادی فارسی
انواع تقویم‌های تصویری رایگان
دانلود تقویم

ارایه دیدگاه عمومی با امکان دادن پاسخ و رای برای کلیه کاربران

 
نظرات ( 1 )

با سلام لطفا آموزش نحوه استفاده از تقویم های رومیزی ، زیر دستی و سایر تقویم ها رو ارائه فرمایید . از توجه شما سپاسگزارم

0
0