راهنمای عمومی تقویم‌ها چگونگی استفاده کارا از سامانه تقویم‌ها


گرچه کلیه کاربران مراجعه کننده با توجه به سهولت استفاده وبگاه به راحتی می‌توانند تقویم دلخواه خود را در صفحه تقویم یافته و بارگیری نماید ولی مواردی وجود دارد که آگاهی از آنان، امکان استفاده کارا و بیشینه از وبگاه را فراهم می‌کند. این موارد در اکثر مواقع باعث صرفه جویی در وقت کاربر خواهند شد.

در ابتدا دو مبحث کلیدی سری تقویم و تقویم سالانه توضیح داده شده است. کاربران چه عادی و چه کسب و کارها با دانستن این دو مفهوم، سازماندهی تقویم‌ها را درک و در مراجعات و تصمیم‌گیری‌های بعدی با ذهنیت و تسلط بیشتری از وبگاه استفاده خواهند کرد. در ادامه موارد مفید دیگری مورد پوشش قرار می‌گیرد.

سری تقویم

به مجموعه تقویم‌هایی گفته می‌شود که دارای ویژگی‌های ثابتی بوده و هر سال قابل تکرار است. این ویژگی‌ها شامل عنوان، نوع تقویم، موضوع و آدرس می‌باشد. برای مثال سری تقویم "میوه‌های بی‌شمار" با ویژگی‌های زیر قابل ذکر است:

ویژگیمقدارکاربرد
عنوانمیوه‌های بی‌شمارعنوان تقویم در صفحه تقویم و صفحات زیر مجموعه(صفحات بارگیری).
نوع تقویممیلادی انگلیسیگاه‌شماری و زبان(فقط میلادی) مورد استفاده برای تقویم پایه.
موضوعطبیعت و موجوداتدسته‌بندی کلی تصاویر مورد استفاده برای تقویم.
آدرسCountlessFruitsآدرس وبی صفحات بارگیری بر مبنای این مقدار است.

 

سری تقویم به تنهایی مفهومی ندارد و با تعریف حداقل یک تقویم سالانه معنی پیدا خواهند کرد.

تقویم سالانه

تقویم سالانه بر اساس سری تقویم تعریف می‌شود. به عبارت دیگر برای یک سال مشخص و بر پایه یک سری تقویم می‌توان یک تقویم سالانه ایجاد کرد. تقویم سالانه برای سال‌های آتی نیز قابل تکرار است و علاوه بر ویژگی‌های سری تقویم دارای خصوصیات تلفیقی می‌باشد. به عنوان نمونه برای سال 2016 سری تقویم میوه‌های بی‌شمار می‌توان موارد زیر را عنوان نمود:

ویژگیمقدارنمونه واقعی
عنوان تقویم و صفحاتتقویم (سال) میوه‌های بی‌شمارتقویم 2016 میوه‌های بی‌شمار
آدرس صفحات بارگیریwww.iZij.ir/ Calendar/ CountlessFruits/ (Year)/www.iZij.ir/ Calendar/ CountlessFruits/ 2016/

 

موارد ذکر شده را می‌توان در صفحه تقویم مشاهده کرد. همچنین با کلیک بر روی عنوان یک تقویم در این صفحه به صفحه بارگیری آن تقویم هدایت شده که موارد یاد شده در قبل در این صفحه نیز نمایان است:

تقویم سالانه در صفحه تقویم
تقویم سالانه در صفحه تقویم
صفحه بارگیری تقویم سالانه
صفحه بارگیری تقویم سالانه

بدین ترتیب با وجود تقویم سالانه 2016 برای سری تقویم میوه‌های بی‌شمار، یک نمونه تقویم تصویری ملموس و قابل استفاده در دسترس است. کاربران می‌توانند با مراجعه به صفحه تقویم و صفحه‌های زیر مجموعه به صورت کامل این موارد را تجربه کنند.

همچنین ترتیب تقویم‌ها در صفحه تقویم بر اساس ابتدای سال و سپس تعداد بارگیری است. هر قدر ابتدای سال جدیدتر باشد تقویم‌ها اولویت بیشتری برای نمایش دارند. برای مثال شروع سال 2016 میلادی قبل از شروع سال 1395 هجری شمسی بوده و بنابر این تقویم‌های 1395 جدیدتر و در نتایج ابتدایی‌تر خواهند آمد. در مورد تعداد بارگیری نیز هر قدر تعداد بارگیری بیشتر باشد، تقویم زودتر نمایش داده خواهد شد. در صورتی که یک تقویم دارای بیش از یک مجموعه فایل باشد تعداد بارگیری در صفحه تقویم، مجموع بارگیری‌های آنان خواهد بود. به عنوان نمونه دو تقویم سال 1395 که دارای تعداد بارگیری 200 و 250 باشند، مورد با تعداد بارگیری 250 در نتایج ابتدایی‌تر نمایش داده می‌شود. بدین ترتیب همواره تقویم‌های جدیدتر و دارای استقبال بیشتر دارای دسترسی آسان‌تری هستند.

تسهیل کننده‌ها و نکات

برخی از امکانات در صفحه تقویم باعث تسهیل کار کاربر خواهد شد. در این قسمت سعی می‌شود این موارد توضیح داده شود تا کاربران زودتر به اهداف خود رسیده و از سامانه تقویم استفاده کاراتری داشته باشند.

جستجو

در ابتدای صفحه تقویم برخی ابزارها برای محدود کردن تعداد نتایج با توجه به خواست کاربر وجود دارد. اولین مورد به صورت یک جعبه متن است که امکان وارد کردن عبارت مورد جستجوی کاربر را فراهم می‌کند. این عبارت تنها در عنوان تقویم‌ها جستجو خواهد شد. چنین روشی علاوه بر سادگی، دو کارکرد مهم را به دنبال خواهد داشت. اولین مورد محدود کردن بر اساس سال است. برای مثال در صورتی که کاربر بخواهد تنها تقویم‌های سال 1395 نمایش داده شود، با وارد کردن این مقدار در این جعبه متن، نتایج مطابق خواست وی تغییر خواهد کرد. در تصویر زیر نتایج جستجوی ذکر شده قابل مشاهده است: 

نتایج جستجو با عبارت 1395
نتایج جستجو با عبارت 1395

همچین امکان جستجو بر اساس سری تقویم نیز میسر می‌شود. فرض کنید سری تقویم شاخه‌ها مورد علاقه کاربر باشد. با وارد کردن جزیی از نام این سری در جعبه متن، تمامی تقویم‌هایی که این عبارت را در عنوان خود دارند نمایش داده می‌شود. این نتایج شامل تقویم‌های سری شاخه‌ها(سال‌های مختلف) خواهد بود که در تصویر زیر نشان داده شده است: 

نتایج جستجو با عبارت شاخه
نتایج جستجو با عبارت شاخه

بقیه گزینه‌های جستجو، لیست‌های پایین افتادنی هستند که جستجوها را بر اساس گزینه انتخاب شده مربوطه محدود می‌کنند. گرچه این موارد بسیار مفید هستند ولی با توجه به اینکه کاربر با کلیک بر روی آنها و دیدن گزینه‌ها می‌تواند کارکرد آنان را تشخیص دهد، نیازی به تشریح ندارند.  

آدرس کلی سری تقویم

کاربر می‌تواند آدرس تقویم سالانه را بدون سال وارد نماید. برای مثال به جای www.iZij.ir/Calendar/CountlessFruits/2016/ تنها www.iZij.ir/Calendar/CountlessFruits/ را وارد کند. در این صورت آخرین تقویم سالانه این سری تقویم نشان داده خواهد شد. این روش باعث می‌شود که کاربر همیشه به آخرین تقویم این سری دسترسی داشته باشد. این امکان، موارد زیر را تسهیل می‌کند:

  • عدم نیاز به مراجعه به صفحه تقویم و کاوش برای وجود تقویم سال آتی.
  • ثابت بودن آدرس و امکان ذخیره یا ثبت در علاقه‌مندی‌ها(Favorites).
  • امکان ثبت پیوند(Link) مربوط به سری تقویم کسب و کارها در وبگاه یا وبلاگ آنان. لذا دیگر نیازی به تغییر هر ساله آدرس نیست.

در وارد کردن آدرس‌ها دقت داشته باشید که آدرس‌ها را از نوار آدرس(Address Bar) مرورگر کپی کنید. با این روش یک آدرس کامل با دارا بودن تنظیمات آن وبگاه را کپی کرده‌اید. برای مثال تمام آدرس‌ها در آی زیج دارای / در انتهای آن است. در آی زیج یک آدرس بدون / در انتهای آن، در ابتدا به صفحه مناسب(دارای / در انتهای آن) هدایت شده و سپس محتوای آن به کابر نمایش داده خواهد شد. گرچه کاربر تغییری را حس نمی‌کند ولی با این کار، روش کاراتری را انتخاب کرده‌اید. 

آدرس کلی سری تقویم در نوار آدرس مرورگر
آدرس کلی سری تقویم در نوار آدرس مرورگر

نوشته‌های راهنما

در اکثر مواردی که تنها یک تصویر،شمایل، عدد و غیره مشاهده می‌شود، با مکث نشانگر بر روی آن، یک نوشته راهنمای توضیح دهنده ظاهر خواهد شد. برای مثال با مکث بر روی شمایل بارگیری(پیکان سبز رنگ رو به پایین) و عدد مربوطه در صفحه تقویم، نوشته راهنمای "تعداد بارگیری" نمایان می‌شود. این روش برای سایر موارد مشابه نیز مصداق دارد. 

یک نکته خاص در این زمینه تعیین نوع تقویم در نتایج صفحه تقویم می‌باشد. نوع تقویم از سال تقویم قابل تعیین است. برای مثال عدد 2016 در عنوان تقویم "تقویم 2016 میوه‌های بی‌شمار" کاملا مشخص می‌کند که تقویم میلادی است. اما در صورتی که نیاز باشد تا میلادی انگلیسی و فارسی تشخیص داده شود، با مکث نشانگر بر روی عنوان تقویم، نوع تقویم نمایش داده خواهد شد.

نوشته راهنمای نوع تقویم با مکث روی عنوان
نوشته راهنمای نوع تقویم با مکث روی عنوان

استانداردهای تقویم‌های آی زیج

تقویم‌هایی که توسط آی زیج برای کاربران مهیا شده‌اند دارای ابعادی مطابق جدول زیر برای دو نسخه رومیزی و همراه می‌باشند:

دورهرومیزی (نمایشگرهای رایانه و لپ تاپ)همراه (نمایشگرهای تبلت و تلفن همراه)
قبل از سال 95900×1600 پیکسل1200×1200 پیکسل
سال 95 به بعد1080×1920 پیکسل1440×1440 پیکسل

البته ذکر دو نسخه به این معنی نیست که تمامی تقویم‌ها دارای هر دو نسخه رومیزی و همراه هستند. نمایشگرهای همراه با توجه به اندازه‌ها و نسبت‌های مختلف دستگاه‌ها و همچنین اینکه برخی از آنان امکان نمایش عمودی و افقی را دارند، چالشی هستند. در مواردی که حذف قسمتی از تصویر به کل تصویر خدشه وارد می‌کند نسخه همراه ارایه نشده است. برای مثال تصویری که یک خودرو را نمایش می‌دهد در صورتی که تنها انتها، ابتدا یا وسط خودرو را نشان دهد تا حدود زیادی بی معنی است و یا تنظیم آن وقت زیادی از کاربر می‌گیرد.

ابعاد نسخه‌های رومیزی دارای نسبت 9×16 است که متداول‌ترین نسبت برای نمایشگرهای این دسته بوده و ابعاد ذکر شده نیز تا حدود زیادی کیفیت لازم را برای این گونه نمایشگرها دارا می‌باشد. تقویم در این نسخه‌ها ممکن است در موقعیت‌های مختلف درج شده باشد ولی در یک سری مشخص سعی می‌شود که این موقعیت از سالی به سال دیگر حفظ شود.

نمونه نسخه رومیزی تقویم تصویری
نمونه نسخه رومیزی تقویم تصویری

برای نسخه همراه نیز با توجه به متغییر بودن دستگاه و جهت نمایش، ابعاد به صورت مربعی بوده و تقویم در وسط تصویر ترسیم شده است. بدین ترتیب کاربر به راحتی می‌تواند موقعیت تقویم را در دستگاه خود تنظیم کند.

نمونه نسخه همراه تقویم تصویری
نمونه نسخه همراه تقویم تصویری

شرایط شرح داده شده برای تقویم‌های فراهم شده توسط آی زیج می‌باشد. سایر کسب و کارها ممکن است استانداردهای خاص خود را داشته باشند و در این مورد آی زیج الزامی برای آنان تعیین نمی‌کند.

بارگیری تقویم‌ها

هر مجموعه فایل شامل 12 تقویم تصویری است که به صورت یک فایل Zip قابل بارگیری می‌باشد. به منظور شمارش تعداد بارگیری‌های موفق، بارگیری به صورت بارگیری مستقیم فایل نبوده و در حال حاضر از ادامه بارگیری پشتیبانی نمی‌شود. بنابر این در صورت قطع ارتباط به دلیل پایین بودن سرعت اتصال، ساعات شلوغی و مشکلات شبکه‌ای، بارگیری باید از ابتدا شروع شود. البته با توجه به اینکه اندازه هر مجموعه فایل زیاد نبوده و به طور متوسط 5 مگابایت است خدشه‌ای به کارکرد بارگیری وارد نمی‌کند. همچنین با توجه به اینکه میزبانی وبگاه آی زیج در داخل ایران است به طور معمول حتی در ساعات شلوغی نیز کاربران ایرانی مشکلی در سرعت احساس نخواهند کرد. کاربران خارج از کشور نیز با ساعات شلوغی همزمان نبوده و حتی در برخی کشورها در نیمه شب از وبگاه آی زیج استفاده می‌کنند.

یک نمونه بارگیری
یک نمونه بارگیری
تبلیغ:
  • نمونه تقویم هجری شمسی
  • نمونه تقویم هجری شمسی
  • نمونه تقویم هجری قمری
  • نمونه تقویم میلادی فارسی
انواع تقویم‌های تصویری رایگان
دانلود تقویم

ارایه دیدگاه عمومی با امکان دادن پاسخ و رای برای کلیه کاربران