سرصفحه

تقویم 1403 شاخه‌ها طبیعت و موجودات


درباره سری تقویم شاخه‌ها

گیاهان و درختان از جمله پدیده‌های طبیعی هستند که در فصل‌های مختلف دستخوش تغییرات زیادی می‌شوند. زیبایی این تغییرات از منظر شاخ و برگ این موجودات دوست داشتنی، موضوع این سری تقویم است. ساقه و شاخه گیاهان به منزله دستان آنان هستند که نعمت‌های خداوند را به ما انسان‌ها و سایر موجودات ارزانی می‌دارند. بنابر این سری تقویم شاخه‌ها به اعطای موهبت‌های بی پایان الهی اشاره دارد، حتی در برف و سرما!

تقویم دیگر سال‌ها:

درباره تقویم 1403

تقویم 1403 سری شاخه‌ها برای سالی دیگر با عکس‌هایی از طبیعت زیبای گل و گیاهان در فصل‌های مختلف سال تهیه شده است. سالی دیگر این توفیق را داشتیم که این تقویم زیبا و جذاب را برای شما عزیزان فراهم کنیم. گزینش عکس‌ها در تقویم 1403 طبق روال هر سال بر اساس زیبایی، جالب توجه بودن و همچنین تنوع و گوناگونی تصویری و موضوعی در سال جاری و همچنین سال‌های گذشته بوده است. همه عکس‌های تقویم دارای توضیح مختصر و مفید بوده تا استفاده کننده نسبت به هر کدام از عکس‌های تقویم تصویری آگاهی نسبی داشته باشد. تقویم تصویری شاخه‌های آی زیج علاوه بر جنبه تقویمی، بستر محتوایی آموزنده و مفید برای دنبال‌کنندگان و دوست‌داران موضوع طبیعت گل و گیاهان می‌باشد. امیدواریم این تقویم زیبای طبیعت مورد توجه شما واقع گردد و در همنشینی آن در طول سال 1403 از آن لذت ببرید!

مطابق با رویه سال قبل تقویم 1403 تنها در نسخه رومیزی(دسکتاپ) و دارای کاربرد والپیپر(Wallpaper) یا تصویر زمینه در کامپیوتر و لپ تاپ و همچنین قابل استفاده در تبلت فراهم شده است. کیفیت تصاویر همانند سال گذشته و بدون تغییر با کیفیت مناسب و خوب QHD برای نمایشگرهای مختلف تهیه گردیده است که علاوه بر کیفیت و تفکیک‌پذیری قابل قبول و مناسب دارای حجم کمی بوده و بنابر این باعث آسان شدن بارگیری(دانلود) و استفاده می‌گردد. از آنجا که نیازی به تغییر مشاهده نشد، طرح و رنگ و موقعیت تقویم‌ها بر روی عکس نیز بدون تغییر نسبت به سال‌های گذشته است. مناسبت‌ها در تقویم 1403 مطابق روال سال‌های قبل با مناسبت‌های تقویم انتشار یافته توسط موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران هماهنگ و به روز شده است ولی صرفا به آن مناسبت‌ها اکتفا نشده و به منظور هر چه کامل و جامع‌تر بودن، مناسبت‌های بیشتر و تکمیلی در تقویم قرار گرفته‌اند.

در پایان در سال 1403 لحظات خوب و پر آرامشی را برای شما دوست‌داران طبیعت آرزو داریم. این تقویم 1403 با عکس‌های خود خاطراتی را در ذهن شما ثبت خواهد کرد که امیدواریم خاطراتی خوب و بیاد ماندنی باشد. همچنین امیدواریم در این سال شاهد پیشرفت‌های بیشتری در حفظ و نگهداری طبیعت گیاهی و جانوری ایران و جهان باشیم و بتوانیم این میراث طبیعی را به خوبی صیانت و محافظت نماییم. زندگی ما بر روی زمین با طبیعت آن کاملا در هم آمیخته است و تلاش در جهت حفاظت از آن در اصل تلاش برای حفاظت از خودمان است. تقویم سری شاخه‌ها یک تقویم عمومی بوده و در دسترس همگان قرار دارد و بنابر این مشارکت در آن نیز به صورت عمومی می‌باشد. شما نیز در صورت داشتن عکس‌های مرتبط با این سری تقویم می‌توانید آنان را برای ما ارسال کنید تا در تقویم سال آینده مورد استفاده قرار گیرند. در انتهای صفحه می‌توانید نظرات و انتقادات خود را ثبت نمایید تا راهنمایی برای ما در جهت بهبود و ارتقا تقویم‌های سال آینده باشند.

فایل: Branches(1403)-Jpeg-2560x1440-Desktop.Zip

1789
بارگیری(دانلود) شده
نماد نوع فایل
2560 × 1440
(پیکسل)
نماد کاربری رومیزی
رومیزی
(دسکتاپ، لپ تاپ)
11.9 مگابایت

پیش نمایش:

424 نماد بارگیری

فروردین 1403:

عکسی زیبا از فرا رسیدن بهار و گل‌های رنگارنگ در حیاط یک خانه. گرچه اطلاق باغ به این فضای محدود درست نیست ولی بیشتر باغ انگلیسی را در ذهن تداعی می‌کند. بر خلاف باغ فرانسوی فضاها شکل خاصی ندارند و گل‌های بهاری مانند لاله، نرگس و سنبل نیز در هم کاشته شده‌اند و حتی راه عبور نیز به شکل منحنی می‌باشد. تقریبا هیچ نظمی دیده نمی‌شود و شکل مرموز و معماگونه دارد.
255 نماد بارگیری

اردیبهشت 1403:

کلاغک(Muscari) یا سنبلک گیاهیست دارای ریشه پیازی و بومی اوراسیا از جمله ایران که با نام سنبل انگوری(grape hyacinth) نیز شناخته می‌شود. حدود 40 گونه دارد که در مناطق مدیترانه‌ای می‌روید و در ایران در کنار رودها یافت می‌شود. به عنوان گل زینتی و همچنین جهت مصرف خوراکی یا دارویی کاربرد دارد. موسیر که در ایران آن را با ماست یا در ترشی استفاده می‌کنند، گونه‌ای از این گیاه می‌باشد.
208 نماد بارگیری

خرداد 1403:

گیاهی زیبا از خانواده گل ناز(Sedum) که با نام‌های هیلوتلفیوم اورسی(Hylotelephium ewersii) یا سدوم اورسی یا ناز صورتی مغولی(Pink Mongolian Stonecrop) شناخته می‌شود. همانند سایر خویشاندان خود ارتفاع نمی‌گیرد بلکه بر روی زمین به شکل رونده رشد می‌کند. بومی نواحی هیمالیا با ارتفاع حدود 4300 متر از سطح دریا می‌باشد. با نام کاشف آلمانی خود گوستاو فون اورس نامگذاری شده است.
175 نماد بارگیری

تیر 1403:

عکس زیبایی که کل صفحه از شاخه‌های شبدر پوشیده شده است. این گیاه از نظر علوفه‌ای و مرتعی ارزشمند بوده و حدود 300 گونه شبدر وجود دارد گرچه فقط 9 گونه کشت تجاری دارند. شبدرها گیاهانی مقاوم هستند که در باغچه‌ها و پای برخی گلدان‌ها به صورت خود رو رشد می‌کنند. تصویر اکثرا توسط شبدر برسیم یا مصری پوشیده شده است ولی در برخی قسمت‌ها شبدر ایرانی نیز دیده می‌شود.
153 نماد بارگیری

مرداد 1403:

جنگلی که آخرین و بزرگترین باقیمانده جنگل‌های آغازین یا جنگل‌های بکر و دست‌نخورده است که زمانی کل دشت‌های اروپا را پوشانده بود. این جنگل با مساحتی حدود 3000 کیلومتر مربع به طور مشترک در لهستان و بلاروس قرار دارد. محل زندگی گونه‌های مختلف گیاهی و جانوری از جمله گاومیش کوهان‌دار اروپایی با نام ویسنت می‌باشد. در سال 1979 یونسکو آن را در فهرست میراث جهانی ثبت کرده است.
135 نماد بارگیری

شهریور 1403:

قارچ هیفولوما برونئوم(Hypholoma brunneum) نوعی قارچ از خانواده گردسران از راسته قارچ‌های تیغک‌دار می‌باشد. این نوع قارچ‌ها بر روی بقایای مرده گیاهان به صورت گروهی رشد می‌کنند و ضمن تغذیه باعث تجزیه و تخریب آنان می‌شوند. تلخ و سمی هستند و مصرف آنان باعث استفراغ، اسهال و تشنج می‌شود. به جز ویژگی‌هایی که از خانواده این قارچ قابل برداشت است، جزییات بیشتری از آن شناخته شده نیست.
138 نماد بارگیری

مهر 1403:

میوه‌ای با رنگ‌های سبز، زرد، قهوه‌ای، قرمز یا ترکیبی و شکل زنگوله‌ای که البته انواع آسیایی آن به شکل سیب است. منابع آلمانی منشا گلابی را در کوه‌ای البرز ذکر کرده‌اند. انواع مختلف گونه‌های وحشی آن در جنگل‌های گیلان و مازندران وجود دارد که در زبان‌های گیلکی، تالشی و مازندرانی نام‌های دیگری دارند. این میوه سرشار از پتاسیم، ویتامین‌ها و مواد معدنی است و بعد از برداشت عمر کوتاهی دارد.
132 نماد بارگیری

آبان 1403:

عکسی از بالا از منظره درختان تنک که اطراف یک جاده و رود را احاطه کرده‌اند. تفاوت نوع درختان باعث شده برخی به رنگ نارنجی و برخی دیگر که از نوع سردسیری هستند، سبز باشند. مسیر منحنی جاده، رود کم آب مارپیچی و رنگارنگی خزان در قست‌های مختلف از جذابیت‌های عکس می‌باشد که ذهن را به حال و هوا و سفری پاییزی می‌برد و همچنین خاطرات مسافرت‌های این فصل را زنده می‌کند.
133 نماد بارگیری

آذر 1403:

تصویری از آبی راکد که پر از برگ‌های زرد و نارنجی زیبای پاییزی بوده و سطح آن یخ زده است. این گونه صحنه‌ها معمولا در اواخر پاییز و بعد از شب‌های سرد پاییزی بخصوص در هنگام صبح در جاهایی مانند حوض‌ها، رودهای راکد و حتی چاله‌های آب زیاد دیده می‌شوند. وضعیتی که البته پایداری نداشته و با اولین اشعه‌های خورشید شروع به ذوب شدن می‌کند و تا ظهر اثری از یخبندان مشاهده نمی‌شود.
142 نماد بارگیری

دی 1403:

دریاچه‌ای به هنگام بارش برف در زمستان که دانه‌های برف در کل تصویر به صورت دور و نزدیک دیده می‌شوند. درختان از نوع سردسیری نبوده و از انواع درختان معمول است و همچنین یخ نزدن سطح دریاچه نیز تایید می‌کند که این عکس مربوط به زمستان منطقه‌ای با آب و هوای معتدل می‌باشد. زیبایی درختان برف گرفته در ساحل دریاچه و انعکاس آنان در آب دریاچه آرام، جذابیت تصویر را چند برابر کرده است.
136 نماد بارگیری

بهمن 1403:

چشم خروس یا آدونیس(Adonis) گیاهی بومی آسیا و اروپا و از آلالگان است. ارتفاعی تا 40 سانتیمتر و برگ‌های شویدی و گل‌هایی به رنگ قرمز، نارنجی و زرد دارد. مقاوم به سرما و به صورت وحشی در دشت‌ها همچنین در باغ‌ها نیز به صورت تزیینی کاشته می‌شود. این گیاه حاوی مواد شیمیایی سمی مشابه دیگر آلالگان می‌باشد. آدونیس شخصیت اسطوره‌ای یونانی بوده که از خون او این گل روییده است.
131 نماد بارگیری

اسفند 1403:

آکاسیای نقره‌ای(Acacia dealbata) درختی گلدار همیشه سبز بومی استرالیا است که در دیگر نقاط دنیا به عنوان درخت تزیینی استفاده و اخیرا به شمال ایران نیز وارد شده است. عمر آن بیش از 40 سال نیست ولی رشدی سریع دارد و تا ارتفاع 30 متر بلند می‌شود. در اواخر اسفند و اوایل فروردین گل‌های گرد زرد رنگ خوشه‌ای زیبایی می‌دهد که شاخه‌های بریده و گلدار آن در گلفروشی‌ها به فروش می‌رسد.

ارایه دیدگاه عمومی با امکان دادن پاسخ و رای برای کلیه کاربران